top of page

10. Jak wybrać to co ważne w życiu?

Gdy pieniądze znikną z listy twoich priorytetów, zostanie tylko twoja pasja, twoja ekspresja, twoje preferencje.


Wiesz już, jak bardzo ważny jest twój priorytet życiowy i jak ważne jest, czy jest on podyktowany strachem, czy miłością. Dziś chcę pomóc ci w jego wyborze i pokazać ci, jak w praktyce podejść do wyboru prawdziwego priorytetu. Jeżeli masz więcej niż trzydzieści lat, to pewnie już wiesz, co jest twoim priorytetem w życiu, co jest dla ciebie ważne, co jest istotne bardziej, a co mniej. Jeżeli jesteś młodszy, to możesz tego jeszcze nie wiedzieć, pomimo że wszyscy rodzimy się z preferencjami i twój priorytet będzie związany z twoimi preferencjami. Jeżeli nie wiesz, co jest twoim priorytetem, to proponuję proste ćwiczenie.
Wypisz na kartce w dwóch kolumnach wszystkie tematy, które pojawiają się w twoim życiu i którym poświęcasz uwagę. Jest ich mnóstwo i jest to bardzo indywidualna sprawa, bo dla jednych dany temat może być bardzo ważny, a dla innych kompletnie nieistotny. Na przykład dla jednych ochrona zagrożonych gatunków zwierząt może być centrum ich życia, a dla innych ten temat może się w ogóle nie pojawić w ich rzeczywistości.

Jak już wypisałeś tematy w dwóch kolumnach, teraz skup się na pierwszej linijce obu kolumn. Skup się na dwóch tematach, które są obok siebie w tej samej linijce. Kolejność tematów na liście jest zupełnie nieistotna. Nie jest tak, że im wyżej w kolumnie, tym lepiej. Istotne jest to, by zadać sobie pytanie, których z tych dwóch tematów dzisiaj jest dla ciebie ważniejszy. Po wybraniu tego ważniejszego wykreślasz z listy ten mniej ważny. Przechodzisz do drugiej linijki i znowu dokonujesz wyboru pomiędzy dwoma kolejnymi tematami. Gdy w każdej linijce pozostanie tylko jeden temat, znów łączysz je kolejno w pary, z tematami z następnej linijki i wybierasz jeden z nich. Temat, który finalnie pozostanie na liście jako jedyny, będzie twoim priorytetem.

Pamiętaj, że w całym procesie eliminacji nie ma dobrych i złych, właściwych i niewłaściwych odpowiedzi. Jedyną odpowiedzią jest odpowiedź prawdziwa i szczera z samym sobą. Twoje priorytety życiowe możemy porównać do budynku. Trzonem, konstrukcją budynku na twojej wyspie szczęścia jest ten najważniejszy priorytet i to wokół niego będziesz dobudowywał kolejne, mniej ważne tematy.


Zwróć uwagę, ile tematów w twoim życiu związanych jest z pieniędzmi, majątkiem, finansami. Większość ludzi patrzy na pieniądze z miejsca strachu, z miejsca ich braku. Każdy temat, który pojawia się na twojej liście, którego korzenie są w strachu, lęku, obawie, potrzebie zabezpieczenia się, to nie jest twój prawdziwy priorytet. Decyzję podejmujesz albo z miejsca miłości, albo z miejsca strachu. Albo robisz to dla radości, albo robisz to dla ucieczki, z miejsca obawy. Najważniejsze jest to, że jak dojdziesz do swojego jedynego tematu na liście, to upewnij się, że on jest naprawdę twoim prawdziwym priorytetem. Upewnij się, że emocjami, które kryją się za twoim priorytetem, jest radość, miłość, chęć tworzenia, a nie obawa i lęk.

Skoro tak dużo tematów w życiu związanych jest z finansami, to chcę, żebyś sobie wyobraził, że dostajesz od rządu nie 500+ tylko 50.000+ miesięcznie. Jest to na tyle duża kwota, że powinna usunąć temat finansów z listy twoich priorytetów. Przy pięćdziesięciu tysiącach przychodu miesięcznie nie będą już dla ciebie problemem pieniądze, majątek, zabezpieczenie na przyszłość. Gdyby finanse nie były problemem, gdyby do końca życia rząd płacił ci pięćdziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, to co byś zrobił ze swoim życiem? Czemu byś się oddał? Czemu poświęciłbyś większość swojego czasu? Co byłoby priorytetem, jeżeli pieniądze nigdy nie byłyby problemem? Jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś nie musiał pracować dla pieniędzy, a mógłbyś pracować dla przyjemności? Gdybyś nie musiał się zabezpieczać i nie musiałbyś robić biznesu dla pieniędzy, tylko dla przyjemności kreowania. Jeżeli wyjmiesz pieniądze z tego równania, usuniesz je z listy swoich priorytetów, to zostaje tylko twoja pasja, twoja ekspresja, twoje preferencje.

Decydując o swoim priorytecie, pamiętaj też, że to stan na dziś. Zdecyduj, co dzisiaj jest twoim priorytetem, bo twój priorytet, tak jak wszystko w tym wszechświecie, jest w nieustanym ruchu i nieustannym procesie ewolucji. Twój priorytet dzisiaj będzie innym od tego sprzed dziesięciu lat. Twój priorytet za dziesięć lat będzie inny od tego, który jest dzisiaj, bo ty za dziesięć lat będziesz inną osobą. Wybierając priorytet, nie wpadaj w pułapkę myślenia, że to jest wybór na całe życie. Dzisiaj dla ciebie najważniejsza może być twórczość, a za dziesięć lat może to być na przykład związek. Nic tak naprawdę nigdy nie jest skończone ani zamknięte.

Jeśli masz problem ze zdefiniowaniem swojego priorytetu życiowego, albo masz ich kilka i nie wiesz, który jest najważniejszy, to spróbuj metody eliminacji. Eliminując pragnienie po pragnieniu, dojdziesz do tego jednego, które jest dla ciebie najbardziej istotne. Pamiętaj, że to nie jest wyścig. Jeżeli potrzebujesz pomyśleć kilka dni nad każdym z tych dylematów, to myśl. Nie ma pośpiechu. Najważniejsza jest szczerość i prawdziwość tej odpowiedzi, niż jej szybkość. Zapomnij o społeczeństwie, o państwie, o rządzie i kimkolwiek innym. Najważniejszy jesteś ty i tylko ty, bo tylko ty wiesz co naprawdę cię ekscytuje i co daje ci radość w życiu.
Opmerkingen


Potrzebujesz pomocy? 

Poniżej znajdziesz różne formy rozmowy ze mną, 

Wszystkim polecam członkostwo w Klubie 44 gdyż nic tak nie przyspiesza twojego rozwoju jak regularna rozmowa. 

Spotkania

grupowe

Najlepszy sposób na przyspieszenie rozwoju osobistego pracując ze samum soba.  

Konsultacje

indywidualne

Najlepsze do rozmowy o konkretnym problemie, dylemacie, temacie czy decyzji.

Ultimate coaching

Najlepszy sposób na przyspieszenie rozwoju osobistego i dojście do szczęścia.

Członkostwo

Klubu 44

Najlepszy sposób na przyspieszenie swojego rozwoju osobistego i duchowego 

bottom of page