Twoje dążenie do szczęścia nie wymaga radykalnych zmian.

Szczęście nigdy nie wymaga radykalnej zmiany w twoim życiu, szczęście wymaga radykalnej zmiany myślenia.

Ustaliliśmy sobie ostatnio, że są cztery powody, dla których ludzie nie są szczęśliwi i jednym z nich było to, że wiedzą gdzie ich wyspa szczęścia jest, ale świadomie do niej nie płyną. Chcą do niej płynąć, ale nie robią tego. Duża część osób wierzy, że szczęście wymaga jakiejś radykalnej zmiany w życiu i ta radykalność ich powstrzymuje, bo nie są na nią gotowi. I nie dziwi mnie to, że ta radykalność ich powstrzymuje, bo na wszystko jest właściwy czas, my musimy dojrzeć do pewnych decyzji. Decyzje, czy jakieś działania, podjęte na siłę nie będą przyjemne, bo żeby iść do przodu trzeba przestać się bać. Więc to, że radykalność tych zmian może kogoś powstrzymywać jest dla mnie zrozumiałe, tylko to jest błędne wierzenie, że szczęście wymaga radykalnych zmian. Radykalność to jest zdecydowane, bezkompromisowe działanie, takie zero-jedynkowe. W szczęściu nigdy tak nie jest, nie musisz rzucać swojej dzisiejszej pracy, żeby robić coś co daje ci przyjemność, z czego masz satysfakcję, co daje ci te poczucie szczęścia. Nie musisz dziś odchodzić od swojego partnera, nie musisz wysyłać dzieci do szkoły z internatem, nic nie musisz, jedynym elementem gdzie ta radykalność może być akceleratorem twojego szczęścia jest radykalna zmiana twojego myślenia. Twoje szczęście nie zależy absolutnie od nikogo, ani od twojego partnera, ani od twojego szefa, rodzica czy dziecka, twoje szczęście zależy wyłącznie od ciebie.

W tym scenariuszu wiemy co jest naszą wyspą szczęścia, ale nie pozwalamy sobie płynąć w jej stronę. Żeby zmienić nasz kurs na wyspę szczęścia nie musimy wykonywać radykalnych ruchów. Radykalna zmiana zawsze będzie sugerować, że robisz coś, na co nie jesteś gotowy, bo jak robisz coś, na co jesteś gotowy, to nie jest to dla ciebie radykalne. Jeżeli naprawdę robisz coś dla przyjemności, jeżeli przyjemność jest tym głównym motorem dla którego to robisz, nie pieniądze czy akceptacja innych, to nie musisz rzucać pracy, żeby zająć się tą przyjemnością, ta przyjemność przerodzi się w coś większego, jeżeli to faktycznie jest twoje pragnienie. Tylko w przerodzeniu się nie ma radykalności. Więc jeśli naprawdę zrobisz coś, co daje ci przyjemność, gdzie masz satysfakcję z tego co robisz, to uwierz mi, taki moment przyjdzie kiedy w ogóle nie będziesz musiał pracować. Ty nawet nie zauważysz jak to przejście nastąpi, dlatego że będziesz tak zaaferowany tą swoją pasją, że wszystko inne przestanie mieć znaczenie, wszystko inne przestanie być problemem.

Oczywiście temat pracy i pasji jest tylko przykładem, bo ta radykalność dotyczy wszystkich tematów. Radykalność z definicji ci nie służy, bo jak robisz coś, na co nie jesteś gotowy, to nie robisz tego kroku do przodu w radości i zaufaniu, robisz to w strachu i to nigdy nie będzie przyjemność. Jeżeli naprawdę uważasz, że potrzebujesz jakiejś radykalnej zmiany, to ta radykalność cię powstrzymuje, choć nie jest ona potrzebna, szczęście nie wymaga radykalnych zmian, są to zmiany krok po kroku. Jedyny aspekt radykalności, który może ci służyć, to jest radykalna zmiana twojego myślenia i ta radykalność polega na tym, żeby przede wszystkim zaprzestać używania innych ludzi, okoliczności czy rzeczy jako wymówki do zmiany swojego kursu w stronę wyspy szczęścia. Ty jesteś sternikiem na tej łodzi, ty jesteś kapitanem i ta zmiana kursu może być tak mała, nawet niezauważalna dla innych ludzi, ale zauważalna dla ciebie.

Znasz kogoś kto mógłby skorzystać z informacji zawartej w tym materiale?

Jeżeli zauważysz błąd na stronie lub coś się nie formatuje tak jak powinno  daj mi znać pisząc na adres: contact@adamalexander,org