#SZCZĘŚCIE

Co dla ciebie w życiu jest ważne?

Żeby obrać kurs w stronę swojej wyspy szczęścia, musisz wiedzieć czym jest twoja wyspa.

Co w twoim życiu jest dla ciebie najważniejsze? Co cię woła? Kiedy czujesz się najszczęśliwszy?
Nie można obrać kursu w stronę swojej wyspy szczęścia, nie wiedząc czym ona jest.
Wiesz już czym jest szczęście, jakie jest jego źródło, więc dziś zajmiemy się definiowaniem twojej wyspy szczęścia, twoim życiowym priorytetem.

Zastanów się dziś, co dla ciebie jest najważniejsze w życiu, co jest twoim priorytetem życiowym. Nie myśl, czego oczekuje od ciebie społeczeństwo, rodzina, co musisz zrobić. Pomyśl o tym, co jest najważniejsze dla ciebie.
Każdy z nas ma w życiu setki, jak nie tysiące, takich tematów mniej lub bardziej dla nas istotnych. Ich ilość dla każdego z nas jest bardzo indywidualna, ponieważ wynika z naszej unikalności. Każdy ma inny zestaw tematów istotnych dla siebie. Możemy je wszystkie pogrupować w kilka głównych kategorii:

RELACJE - Do tej kategorii zaliczamy wszelkie relacje międzyludzkie (z wyjątkiem relacji romantycznej) czyli relacje z rodzicami, rodzeństwem, dziećmi, przyjaciółmi, sąsiadką czy kolegą z pracy.
ZWIĄZEK - W tej kategorii znajduje się twoja relacja romantyczna czyli twój związek. Nie ma znaczenia czy związek jest formalny czy nieformalny. Bycie singlem również zaliczymy do tej kategorii, ponieważ nie dla każdego bycie w związku jest priorytetem.
FINANSE - Do tej kategorii zaliczamy to, co jest istotne dla ciebie, by mieć poczucie bezpieczeństwa, np. posiadanie domu, samochodu, gromadzenie majątku. Na ile dla ciebie ważne jest to, żeby mieć dużo pieniędzy?
CIAŁO - Jeżeli ciało jest dla ciebie istotne, to do tej kategorii zaliczymy wszystko to, co dotyczy twojego wizerunku, zdrowia i choroby. Zaliczymy tu nie tylko zdrowie i chorobę, ale także wszystkie ważne dla ciebie aspekty twojego ciała, poczynając od wzrostu, koloru skóry, rozmiaru piersi, itp.
TALENT/PASJA - Zastanów się na ile zewnętrzna ekspresja twojego talentu i twojej pasji jest dla ciebie ważna.
PRACA/BIZNES - Zastanów się na ile istotne są dla ciebie praca i biznes. Może być tak, że biznes jest twoim talentem, a twoja praca jest twoją pasją. Może tak być, ale nie musi. Na przykład moją pasją jest rozmowa na tematy prawdy, szczęścia i przebudzenia, ale moją pracą jest jazda pociągiem. Traktuję ją jak bankomat i nie ma w tym nic złego, dopóki sprawia mi ona przyjemność.
ROZWÓJ - Zastanów się na ile ważny jest dla ciebie rozwój. Może to być rozwój duchowy, rozwój osobisty. Bez względu na to, co jest twoim priorytetem, rozwój jest motorem satysfakcji. Stanie w miejscu w którejkolwiek z tych kategorii nigdy, ale to nigdy nie będzie źródłem szczęścia. Ta sama praca po pięciu latach nie da ci takiej samej satysfakcji jak na początku, ponieważ przez te pięć lat wyewoluowałeś i zrodziłeś dziesiątki pragnień w tym temacie. Stanie w tym samym miejscu w jakimkolwiek temacie, nie może dać ci satysfakcji, bo źródłem szczęścia jest pójście za swoim pragnieniem, w kierunku swojej wyspy szczęścia.

O wszystkich tych kategoriach, w kontekście wyspy szczęścia mówimy dlatego, że tak jak unikalny jesteś ty, tak unikalna jest twoja wyspa szczęścia.
Zastanów się, która z powyższych kategorii jest dziś dla ciebie priorytetem. Nie musi to być jedna kategoria. Ja wybrałbym maksymalnie trzy, bo na przykład jeśli dla mnie priorytetem jest pasja podróży, to nie znaczy, że wszystkie inne są mi obojętne. Finanse i relacje też są dla mnie ważne.
Wybierz jeden, dwa, maksymalnie trzy priorytety, ale pamiętaj, że jeden z nich musi być dla ciebie najważniejszy. Dokonując wyboru, zapomnij o twoich dzisiejszych ograniczeniach, zobowiązaniach, finansach, zapomnij, że się nie da. Zapomnij o wszystkim, co możesz traktować jako wymówkę. Załóż, że żyjesz w idealnym świecie (bo żyjesz w idealnym świecie), w którym wszystko jest możliwe i nic nie jest problemem. Stojąc na takim fundamencie podejmij decyzję, co dla ciebie jest naprawdę istotne

Być może już znasz odpowiedź na to pytanie. Być może twoja odpowiedź jest już klarowna i oczywista. Jeżeli jednak nie jest i masz problem ze zdefiniowaniem swojego priorytetu, to nie rób nic na siłę. Zadaj sobie pytanie i nie szukaj na siłę odpowiedzi. Zadaj pytanie, zrelaksuj się i któregoś dnia obudzisz się rano i będziesz wiedział.

Czasami odpowiedzi na głębokie pytania kryją się za prozaicznymi rzeczami. Zastanów się kiedy ostatni raz czułeś się podekscytowany. Kiedy ostatni raz odczuwałeś radość? Zastanów się gdzie wtedy byłeś, z kim i co robiłeś.
Nie wpadaj też w pułapkę myślenia, czy to co ekscytuje cię dzisiaj, będzie cię ekscytowało również za dziesięć czy dwadzieścia lat. Tego nikt nie wie. To nie jest decyzja na całe życie. W różnym wieku możesz mieć różne priorytety. Wyspa szczęścia, będąca zbiorem wszystkich twoich pragnień, stale ewoluuje. Wszystko stale ewoluuje. Nie przejmuj się pytaniem, czy twój dzisiejszy priorytet będzie nim również za dziesięć lat. Chcesz być szczęśliwy dzisiaj, a nie za dziesięć lat. Pamiętaj, że źródłem szczęścia nie jest dopłynięcie do wyspy. Źródłem szczęścia jest obranie kursu w jej stronę i przybliżanie się do niej. Zanim jednak ten kurs obierzesz, ta wyspa musi nabrać kształtu.

Zdecyduj więc, który z tych tematów jest dla ciebie najważniejszy. Pamiętaj, że najważniejsza jest szczerość z samym sobą. Tutaj nie ma dobrych ani złych odpowiedzi. Są tylko mniej, lub bardziej szczere. Zapomnij o społeczeństwie, zapomnij o rodzinie, zapomnij co ludzie powiedzą, zapomnij ile masz lat. Zapomnij o wszystkim, co może być wymówką dla twojego priorytetu. Zastanów się dzisiaj, co dla ciebie w życiu jest ważne. Pamiętaj, że twoim największym darem dla innych ludzi jest TWOJE szczęście.

Znasz kogoś kto mógłby skorzystać z informacji zawartej w tym materiale?

Jeżeli zauważysz błąd na stronie lub coś się nie formatuje tak jak powinno  daj mi znać pisząc na adres: contact@adamalexander,org

Każdy ma swoją ściężkę

Zapoznaj się z moją receptą na prawdziwe szczęście.

Każdy ma swoją prawdę

Poznaj moją prawdę na temat tego, kim naprawdę jesteś.

Każdy kiedyś się przebudzi

Przebudzenie to nie wyścig. Szczęście jest najważniejsze.

Wszystko wymaga precyzji

Rozmowa o duchowości

wymaga precyzji i klarowności.